Kevään 2025 TLC-webinaarisarja ”Meitä on moneksi” starttaa maaliskuussa

25. helmikuun 2025

Teaching and Learning Centren (TLC) tarjoaa kevään 2025 aikana kolmen webinaarin sarjan, jonka teemana on Meitä on moneksi. Tule tutustumaan korkeakouluyhteisömme moninaiseen osaamiseen ja yhteistyöhön. Webinaarisarjassa luodaan näkymää siihen, miten eri tahot saavat aikaan hyviä tuloksia ja miten eri kanteilta voidaan tuoda uutta perspektiiviä samaan pöytään. Samalla kantavana ajatuksena on, että kaikki hyväksytään ja otetaan mukaan tasavertaisina toimijoina.

Meitä on moneksi -webinaarisarja:

Maaliskuu:

18.3.2025 klo 12.00 – 13.00 Monialainen Verkostoissa oppimisen ja osaamisen tutkinto-ohjelma (VETO)

Webinaarissa saamme kuulla monialaisesta Verkostoissa oppimisen ja osaamisen tutkinto-ohjelmasta (VETO), jonka yksi painopiste on työelämän kanssa tehtävä yhteistyö. Kuulemme, mitä työelämäyhteistyö tarkoittaa VETOssa, miten työelämäkumppaneita hankitaan, sekä mitä ja keiden kanssa on kahden vuoden aikana ehditty yhteistyötä tehdä. Esityksessä tuodaan myös esille työelämäyhteistyön positiiviset vaikutukset niin kertyneissä opintopistemäärissä, oppimistuloksissa kuin opiskelijan elämässä laajemmin. Esityksessä pohditaan myös niitä tekijöitä, mitkä ovat mahdollistaneet uudenlaisen yhteistyön kulttuurin kehkeytymisen ja miten voisimme laajentaa VETOlaisten ajattelu- ja toimintatapaa laajemmalle TAMKiin.

Asiantuntijat: Lehtori Mari Rytisalo, Tampereen ammattikorkeakoulu, VETO-opiskelijat Rauli Mäkinen, Tiia Ania ja Martta Romo

Huhtikuu

9.4.2025 klo 15.00 – 16.00 Taitokeskus moniammatillisena oppimisympäristönä

Webinaarissa saamme kuulla Tampereen yliopiston, Tampereen ammattikorkeakoulun ja Pirkanmaan sairaanhoitopiirin yhteisen monialaisen koulutuskeskuksen eli Taitokeskuksen toiminnasta. Taitokeskuksessa on kliinisten taitojen oppimiseen suunniteltuja tiloja ja simulaatiotiloja, joissa lääketieteen ja terveysalojen opiskelijat sekä alan ammattilaiset voivat harjoitella käytännön taitoja. Todellisuutta vastaavissa simulaatiotiloissa jäljitellään vuodeosaston, ensiavun, teho-osaston, leikkaussalin tai synnytyssalin oikeaa toimintaa. Oppijoista muodostetaan moniammatillisia tiimejä, jotka vastaavat potilaan kokonaisvaltaisesta hoidosta. Simulaatio-opetus soveltuu hyvin kliinisten taitojen, päätöksenteon, kommunikaation ja tiimityöskentelyn opettamiseen. Simulaatio lisää myös potilasturvallisuutta.

Asiantuntija: Taitokeskuksen toiminnanjohtaja Nina Hutri, Tampereen yliopisto

Toukokuu

5.5.2025 klo 13.00 – 14.00 Korkeakouluyhteisön yhteistyö Johdatus matematiikkaan ja matematiikan kertaus -kokonaisuudessa

Webinaarissa saamme kuulla Tampereen korkeakouluyhteisön yhteistyöstä Johdatus matematiikkaan ja matematiikan kertaus -kokonaisuudessa.

Tietoja tilaisuudesta päivitetään lähempänä tilaisuutta.

Osallistuminen webinaareihin

Webinaareihin ei ole erillistä ilmoittautumista ja niitä ei tallenneta. Webinaarit järjestetään etäyhteydellä Zoomissa.

Toivotamme kaikki, niin Tampereen korkeakouluyhteisön jäsenet kuin muiden korkeakoulujen henkilöstön tervetulleiksi mukaan kaikille avoimen webinaarisarjan webinaareihin. Nähdään linjoilla!

Lisätiedot: tlc@tuni.fi