Mehmet Yamacin, Antti Kuuselan ja Andre Tregubovin tutkimusryhmille kaupallistamisrahoitus Business Finlandilta

Business Finlandin Research to Business (R2B) ‑rahoitus tukee julkisia tutkimusorganisaatioita kaupallistamaan tutkimustuloksiaan. Rahoituksen avulla tiimit voivat kehittää tuote- tai palveluratkaisuja, tehdä kaupallistamista valmistavaa soveltavaa tutkimusta ja kasvattaa kaupallistamisosaamistaan.
Vuoden alussa käynnistyneet projektit kestävät 1,5–2 vuotta, ja niiden tavoitteena on luoda selkeä polku kohti kaupallistamista sekä osoittaa innovaatioiden markkina- ja kansainvälistä potentiaalia.
Rahoitetut projektit:
- GeometricAI
Vetäjä: Mehmet Yamac
GeometricAI kehittää tekoälymoduuleja, jotka tekevät syvien neuroverkkojen toiminnasta läpinäkyvämpää. Projektissa edistetään energiatehokkaiden, selitettävien, yksityisyyttä suojaavien ja vastuullisten AI-ratkaisujen kaupallistamista. - ExplainedAI
Vetäjä: Antti Kuusisto
ExplainedAI kehittää moderneja white-box-luokittelijoita tekoälyä varten, jotta tekoälyn päätöksentekoprosessit ovat entistä ymmärrettävämpiä ihmisille. - PivotCore
Vetäjä: Andre Tregubov
PivotCore kehittää edistynyttä ohjauslaiteohjelmistoa, joka parantaa megawattitason järjestelmien suorituskykyä hyödyntämällä olemassa olevaa laitteistoa ja mahdollistaa matalariskisen käyttöönoton.
Esimerkki aiemmin rahoituksen saaneesta kaupallistamisprojektista on Juho Kanniaisen saama rahoitus. (Hänen tutkimuksestaan voi lukea artikkelista
Professori Juho Kanniaisen ryhmä kehittää johtavia koneoppimismalleja finanssimarkkinoille. Ja CeLLife, joka on älykkään ja digitaalisen akkudiagnostiikkateknologiaan keskittyvä, vuonna 2022 Tampereen yliopistosta spin-off-yrityksenä perustettu yritys, jonka taustalla on yli 10 vuoden laaja tutkimustyö.
Lisätietoa R2B‑rahoituksesta: Business Finland – Research to Business







