Professori Hongxiu Li: Tieto luo arvoa datapohjaisessa yhteiskunnassa

Mitä tutkit?
Tutkimukseni tarkastelee dataa arvonluonnin välineenä eri organisaatioissa. Liiketoimintadatan analytiikka perustuu erilaisiin malleihin, joiden avulla dataa hyödynnetään todellisissa liiketoimintaympäristöissä.
Yritysten tavoissa hyödyntää datapohjaista arvonluontia on eroja. Joillakin organisaatioilla on käytössään enemmän resursseja ja paremmat valmiudet hyödyntää dataa ja analytiikkaa kuin toisilla. Tietointensiivisilla toimialoilla dataa käytetään yleensä tehokkaammin kuin perinteisillä teollisuudenaloilla, joilla voi olla vaikeuksia integroida dataa osaksi liiketoimintaprosessejaan. Organisaatioiden on tasapainoteltava kehittyvien teknologioiden tarjoamien mahdollisuuksien sekä datan käyttöä ja hallintaa koskevien uusien säädösten välillä.
Miksi tutkimuksesi on tärkeää?
Tutkimukseni keskittyy siihen, miten dataa tulisi hyödyntää. Tähän sisältyy se, miten organisaatiot kehittävät analytiikkavalmiuksiaan, rakentavat dataohjautuvaa kulttuuria ja tekevät dataan perustuvia päätöksiä. Näistä osa-alueista muodostuu kokonaiskuva organisaation datapohjaisesta päätöksenteosta.
Työssäni tarkastelen, miten teknologia ja data voivat edistää arvonluontia, mutta yhtä tärkeää on soveltaa liiketoimintateorioita, jotka auttavat organisaatioita kehittämään dataan liittyviä valmiuksiaan ja toimintojaan. Korostan myös ihmisten roolia, sillä pelkkä data ei luo arvoa. Ihmisiä tarvitaan edelleen esimerkiksi päättämään, mitä dataa käytetään ja miten analyysin tuloksista viestitään.
Tekoälyyn perustuvassa päätöksenteossa ihmisten rooli korostuu entisestään.
Mihin suuntaan haluat kehittää alaa?
Olen erityisen kiinnostunut siitä, miten tekoälyä voidaan hyödyntää datan ja data-analytiikan tuloksellisuuden parantamisessa. Olennaisinta on ymmärtää, mitä tekoäly voi ja ei voi tehdä. Tavoitteena on varmistaa, että tekoälyä käytetään vastuullisesti ja että sen tuottama arvo on luotettavaa ja uskottavaa.
Tutkin myös sitä, miten yksilöitä voidaan ohjata käyttämään ja hallitsemaan dataa vastuullisesti. Arkipäiväiset laitteemme, kuten kannettavat tietokoneet ja matkapuhelimet, keräävät suuria määriä henkilötietoja.
Laajemmasta näkökulmasta minua kiinnostaa se, miten data-alustoja ja dataekosysteemejä voidaan suunnitella siten, että ne tuottavat arvoa useille sidosryhmille. Se, ovatko yksilöt valmiita jakamaan henkilötietojaan ja kokevatko yritykset osallistumisen riittävän hyödylliseksi, muodostaa keskeisen kysymyksen alustataloudessa. Datan jakamista koskevia säädöksiä on myös noudatettava.
Mikä inspiroi sinua työssäsi professorina?
Teknologinen kehitys on aina inspiroinut minua. Teknologia avaa hienoja mahdollisuuksia, mutta tuo mukanaan myös haasteita.
Data auttaa meitä ymmärtämään, miten ihmiset omaksuvat uusia teknologioita ja miten he suhtautuvat uusiin ilmiöihin. Data-analytiikka ja dataan liittyvä tutkimus ovat kehittyneet nopeasti, mutta myös datan hallinnan merkitys on kasvanut entisestään.
Tutkijoina meidän tehtävämme on selvittää, miten digitaalisia teknologioita ja dataa voidaan hyödyntää entistä tehokkaammin yhteiskunnallisen arvon luomisessa. Koska datalla on myös varjopuolensa, on tarpeen auttaa organisaatioita käyttämään dataa eettisesti arvonluonnin välineenä.
Minua kiinnostaa datapohjaisten organisaatioiden ja yhteiskunnan kehittäminen. Se edellyttäisi sekä vahvaa datakulttuuria että uudenlaista ajattelutapaa.
Mitä teet vapaa-ajallasi?
Vapaa-ajallani teen mielelläni asioita, jotka irrottavat minut ruutujen ääreltä. Pidän neulomisesta, koska silloin voin keskittyä käsillä tekemiseen enkä ajattele dataa lainkaan.
Nautin myös ulkoilusta, erityisesti juoksemisesta ja kävelemisestä metsässä sään kylmyydestä riippumatta. Metsälenkeistä on tullut minulle päivittäinen rutiini. Ulkoilu selkeyttää ajatuksia, auttaa irtaantumaan työstä ja tuo toisinaan mukanaan jopa uusia ideoita. Kun ajatukset takkuavat, metsässä oleskelu voi synnyttää uusia oivalluksia.
Tervetuloa seuraamaan uusien professorien juhlaluentoja 11.5.2026
Kuva: Jonne Renvall/Tampereen yliopistoProfessori Hongxiu Li
- Kotoisin Kiinasta. Muutti Suomeen vuonna 2005 suorittamaan tohtoriopintoja.
- Kauppatieteiden tohtori (tietojärjestelmätiede), Turun yliopiston kauppakorkeakoulu (2005–2010).
- Tutkimusaiheisiin kuuluu digitalisaatio, liiketoimintadatan analytiikka, dataan perustuva arvonluonti ja päätöksenteko, dataekosysteemit sekä digitaalinen kestävyys.
- Työskennellyt aiemmin Turun yliopistossa ja Aalto-yliopistossa.
- Aloitti Tampereen teknillisessä yliopistossa tenure-track professorina vuonna 2018. Liiketoimintadatan analytiikan apulaisprofessorina (Associate Professor) Tampereen yliopiston johtamisen ja talouden tiedekunnan tietojohtamisen yksikössä vuosina 2021–2026.
- Julkaissut artikkeleita esimerkiksi seuraavissa tieteellisissä lehdissä: Information Systems Journal, European Journal of Information Systems, Computers in Human Behavior, Computers & Education, Internet Research, Decision Support Systems, Tourism Management ja Information & Management.





